Kocaeli Büyükşehir bünyesinde bulunan Antikkapı A.Ş. Antik Akademi kapsamında; pandemi nedeniyle ara verdiği okul söyleşileri ve atölye çalışmalarına tekrar başlandı. Kocaeli genelinde bulunan mesleki liselerin yiyecek içecek hizmetleri bölümü öğrencileriyle bir araya gelen Antikkapı şefleri, burada öğrencilere aşçılıkla ilgili tecrübelerini aktarıyor.

ÖĞRENCİLERİ AŞÇILIĞA HAZIRLIYORLAR”

Pandemi süreci başladığından sonra ilk kez yapılan Antik Akademi’de aşçılar; Gebze Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aşçılık bölümü öğrencileri ile bir araya geldi.  Deneyimli şefler, öğrencilere aşçılığın püf noktalarını anlatarak onları aşçılığa hazırlıyor. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda okulun yiyecek içecek hizmetleri bölümü öğrencilerine yemekler, aşçılık ve mesleğin önemi hakkında bilgi verildi.

ÖNCE MUHABBET ETTİLER, SONRA YEMEK YAPTILAR


Antikkapı’nın usta şefleri Recep Aslan, Eda Yılmaz ve Recep Türk’ün yanı sıra Maide Kafe Restoran Barista Sorumlusu Recep Aydınlı ve Yönetim Sistemleri Şefi Elif Altıntaş lise öğrencileriyle buluştu. Buluşma esnasında öğrenciler ve şefler arasında sıcak muhabbet göze çarparken şefler deneyimlerini uygulamalı olarak aktardı.

SEKTÖRLE İLGİLİ BİLGİ AKTARIMI

İşçi istihdamına değinen Antikkapı Şefi Recep Aslan, sektörde şu an yetişmiş eleman bulmanın çok zor olduğunu belirterek bu işin okulunun okunuyor olmasının artı olduğunun altını çizdi. Bir diğer Şef Eda Yılmaz ise kadın aşçıların eskiye oranla daha çok yer edinebildiğini vurgulayıp, kız öğrencilerin bu konuda önlerinin açık olduğuna dikkat çekti. Konuşmacılardan Maide Kafe Restoran Barista Sorumlusu Recep Aydınlı ise kahvenin ve diğer içeceklerinin tarihi serüvenlerini anlattı.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR

Gebze Çolakoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Aycan Çamlıbel, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a teşekkür ederken Antikkapı A.Ş. Genel Müdürü İslam Yücel ve çalışanlarının yakın ilgilerinden dolayı çok memnun kaldıklarını ifade etti.