Özel gereksinimli bireyler adına birçok farkındalık çalışmasına imza atan İzmit Belediyesinin Kadıköy Mahalle Konağı’nda yaptığı, kısa adı YADEV olan Yaşama Destek Evi açılış için gün sayıyor. Özel gereksinimli bireylerin yaşam kalitelerini ve özgüvenlerini arttırmak amacıyla Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan YADEV, dezavantajlı vatandaşları toplumsal yaşamda aktif rol almaları konusunda destekleyecek.


KAYITLAR DEVAM EDİYOR
Kayıtların alındığı YADEV, özel bireyler ve yakınlarının atölyeler, sosyal çalışmalar ve psikolojik destekle hayata daha güvenle ve gülümseyerek bakmalarını sağlayacak. Psikomotor ve zihinsel becerilerin geliştirileceği aktiviteleri içerisinde barındıran Yaşama Destek Evi’nden faydalanmak isteyen İzmitliler, kayıt oluşturmak veya bilgi almak için 0262 318 03 33 numaralı telefon hattını arayabilir ya da internetten yadev.izmit.bel.tr adresinde girip başvuru kısmından kayıtlarını oluşturabilir.


ENGELSİZ PARK DA AÇILACAK
İzmit Belediyesi YADEV’in bulunduğu Kadıköy Mahalle Konağı’nın bahçesinde engelli bireylerin fiziksel aktivitelerini gerçekleştirerek gönüllerince oyun oynayabileceği engelsiz oyun parkı da oluşturdu. Özel bireylerin ortaklaşa kullanabileceği bowling, bocce, engelli basketbol sahaları ve bireylerin günlük yaşam becerisi kazanabileceği 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı da YADEV projesiyle birlikte açılacak.


GÜNDELİK İŞLER EĞİTİMİ
Yaşama Destek Evi’nde, bulaşık yıkama-dizme, giyinme-soyunma, çamaşır katlama-yerleştirme, saç tarama, tırnak kesme, sofra kurma-toplama, oda toplama, çamaşırları asma-toplama, el-yüz yıkama, ütü yapma, yemek ısıtma-yeme gibi günlük yaşamsal faaliyetleri uygulama imkânı bulacak olan özel vatandaşlar, aynı zamanda müzik-ritim faaliyetleri, bahçe uğraşları, psikomotor ve zihinsel becerilerini geliştirecek aktiviteleri de gerçekleştirebilecek.