GÖLCÜKLÜ GENÇLERDEN MEHMET AKİF’E MEKTUP VAR

Bir diğer etkinlikte ise; İstiklâl Marşımı Şairi Mehmet Âkif Ersoy’a; Gölcüklü gençler tarafından mektupların yazıldığı, “MEHMET ÂKİF’E MEKTUP VAR” yarışması, gençlerin yoğun ilgi ve katılımıyla düzenlendi. Yarışmada dereceye giren öğrenciler, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü gibi anlamlı bir günde yapılan ödül töreninde bisiklet ile ödüllendirildi.

 

ÖDÜL KAZANAN ÖĞRENCİDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Yarışmada dereceye giren ortaokul öğrencisi Kuzey Aykaç, “Nasıl Mehmet Akif Ersoy bu ülke için İstiklal Marşı'nı yazıp para ödülünü kabul etmediyse; ben de bu bisiklet ödülünü almıyor ve bisikleti arkadaşıma hediye ediyorum” diyerek kazandığı bisikleti arkadaşına hediye etti. Örnek davranış sergileyen Aykaç’a Gölcük Belediyesi tarafından bir bisiklet daha hediye edildi.

 

AKADEMİSYENLERİN KATILDIĞI SEMPOZYUM KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı’nda düzenlenen Sırat-I Müstakim / Sebilürreşad Dergisi ve Mehmet Âkif Sempozyumu da Türkiye’nin dört bir yanından gelen akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Sempozyumda sunulan bildiriler de; “Sırat-i Müstakim / Sebilürreşad Dergisi ve Mehmet Âkif” isimli kitap olarak yayımlandı.

 

TÜRK EDEBİYATI DERGİSİ’NDE MEHMET AKİF VE VE İSTİKLÂL MARŞI KİTABI YAYINLANDI

Türk Edebiyatı Dergisi’nin 50 yıllık arşivinde yer alan, İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif ile ilgili makalelerin yer aldığı, Gölcük Belediyesi ve Türkiye Edebiyat Vakfı (TEDEV) iş birliğiyle hazırlanan, “Türk Edebiyatı Dergisi’nde Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı (1972 - 2021) isimli kitap da bu yıl yayınlandı.

 

“ALLAH BU MİLLETE, BİR DAHA İSTİKLÂL MARŞI YAZDIRMASIN”

Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, “Bu vesileyle; fikirleri, mütevazi hayatı, milli duruşuyla kendinden sonraki nesiller için bir ilham kaynağı ve örnek bir şahsiyet, istiklal ve istikbal mücadelemizin müstesna ismi, İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u ebediyete irtihalinin 85.yıl dönümünde rahmetle yâd ediyorum. Mekânı cennet, makamı âlî olsun. Allah bu millete, bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” dedi.