vakahaber

1000 yıllık vatanı bölemezsiniz


Bu makale 2020-10-24 11:44:57 eklenmiş ve 2107 kez görüntülenmiştir.
YALÇIN AKBULUT

 Cumhuriyet 97 yıl önce bugün Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bizlere verdiği bağımsızlık ve özgürlüğümüzün 97.yılı maalesef pandemi yüzünden coşku ile kutlayamasakta kalbimizde ki Cumhuriyet ateşinin eslisinden daha güçlü olduğu inancını hiç kaybetmediğimizi görmekteyiz.Cumhuriyetin emekli bir öğretmeni olarak   ölünceye kadar Atatürk'ün emaneti ülkemizi kanımızın son damlasına kadar koruyacağımıza namus ve şeref sözü vererek tüm dünyaya bir kez daha haykırıyoruz..Sevr de Mondrosda yaptıklarınızı bugün yine uygulamaya çalışıtığınızın idraki içerisindeyiz.Fakat sizler Türk milletinden yediğiniz tokadı çok çabuk unutuyorsunuz.Bakın Azerbaycan ellerinden alınan Karabağı kahramaca savaşarak çapulcu Ermenilerden alarak orada yaşayan Türklerin özgürlüğünü verirken biz bir kere daha diyoruz ki bu topraklarda yaşayıp giderken Kars ve civar illerinde yaptığınız katliamları dedelerimzden dinleyerek sizlerin nasıl bir millet olduğu inancıyla yaşadık.Kars ve civarında yaptığınız insanlık  dışı  çoluk çocuk demeden işlediğiniz cinayetlerinizi unutmadık.

29 Ekim 1923 Atatürk ve arkadaşlarının bize armağan ettiği Cumhuriyettir.Halkımızın demokrasiyle yoğrulmasına şahit olduğumuz bu topluluk Türk halkının Cumhuriyetin bir erdem olduğu,Misa-ki Milli sınırlar içinde paylaşmak bizlere onur vermektedir. 29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet  ilan edildiği gündür. Bugün milli bir bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkulu törenlerle kutlamaktayız Cumhuriyet yurdumuz için en büyük kazançtır. Cumhuriyet bir erdemdir aynı zamanda çağdaşlığın göstergesi ve demokrasinin dayanağıdır. Cumhuriyet halk, birliktelik ve kardeşlik demektir… Daima ileri gitmek adil bir şekilde paylaşmak demektir. Yaşamın kendisine el uzatmaktır kardeşliğin nefesiyle. Ve demokrasiyle olgunlaşmaktır. Hak ve adaletin tesisidir. Acılara ve çekilen ızdıraba birlikte katlanmak ve mutluluklara birlikte gülmektir. Bağımsızlık savaşının meyvesidir.
Mutlakıyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurmaya başladılar ve yasa tasarısını hazırlardı. Fakat bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine ise Meşrutiyet dendi. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıydı. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edilmiştir. Bunlardan sonra ise üçüncü yönetim biçimi ülkemize Mustafa Kemal Atatürk tarafından getirilen cumhuriyet yönetimi olmuştur. Cumhuriyet'le birlikte egemenlik kayıtsız şartsız millete geçmiş, böylelikle millet kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- vasıtası ile kullanmaya başlamıştır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı bulunur. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri milleti adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerle birlikte seçtikleri yöneticilerini yine kendileri değiştirebilirler. Bu nedenle Türk halkına ve milletine en çok yaraşır yönetim biçimi Ulu Önder Atatürk'ün de dediği gibi medeni memleketlerin kabul ettiği Cumhuriyet rejimi olmuştur.
Bizlere en büyük eserimdir dediği Cumhuriyetimizi hediye eden Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını ne kadar büyük bir minnettarlık ve saygıyla ansak da azdır. Ruhları şad olsun…Bu Cumhuriyet o kadar kolay kazanılmadı,daha delikanlı çağlarında ellerine silahları alan ana kuzuları düşmana göğüslerini siper etmediler mi?Damarlarında ki kan deli gibi akarken 1000 yıllık bu Türk vatanını bölmek isteyen gafillere karşı al bayrağın karşısında nöbet tutarak canlarını vermediler mi?
Unutmayın ki bu ülkenin koruyup ve kollanmasını sağlayan Mehmetçik yine vatanın dört bir sathında elinde silahıyla şehitlik rütbesine ulaşmak için bekliyor.Fakat bazı vatan hainleri üç beş çapulcu bu ülkeyi bölüp parçalayacağını sanıyor.Bu ülke bize Atatürk ve silah arkadaşlarının armağanıdır.Bu aziz vatanda en ufak çakıl taşından bir tanesini dahi almaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir.Güneydoğu Anadolu'da buna teşebbüs eden vatan hainleri Türkiye Devletine baş kaldıran Fetö terör örgütünün militanları unutmayın imanlı ve inançlı vatan evlatları sizlere fırsat vermeyecektir.
Ne Mutlu Türk'üm Diyene.

 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi