vakahaber

CORONADAN SONRA İŞSİZLİK


Bu makale 2020-04-02 12:51:36 eklenmiş ve 196 kez görüntülenmiştir.
YALÇIN AKBULUT

Ülkemizin başında ki bu felakati işsizliğe çevirmeye uğraşan işverenler,lütfen hep cebinize koymayın bu ülke hepimizin olduğu gibi bu ülkede de yaşayanlar hepimizin,Devlet sizlere iş istihdamı yaratın diye her türlü krediyi veriyor ama sizler onuda evde mi saklıyorsunuz.Ülkemizde coronadan önce 4 milyon işsiz varken,coronadan sonra bu rakam 8-9 milyona ulaşacak bu nedenle işsizlere çare olmanın yollarını arayın.

Unutmayın ki bakın bir anda bu virüs salgını sonucunda herkes eşit oldu ölüm fakir zengi ayırmadı,artık elinizi sizde taşın altına koyun lütfen.

Ülkemizin bütün şehirlerinde Üniversiteler açılıyor fakat alt yapısı olmayan Üniversitenin ülkeye sağlayacağı yarar nedir,diplomalı işsizler ordusu onun içindir ki kafalar hep karışık , Ne oluyor?

Bilgili insanlar yetiştirmemize rağmen bu insanlar neden iş bulamıyor?

Hani yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız vardı? Çok üniversite çare olmadı mı?Elbette çare olmaz önce ülkede hangi iş koluna ne kadar insan gerekli bunun alt yapısı yapıldı hayır ne yapıyoruz işletmeden dünya kadar öğrenci mezun fen bilimlerinden aynı şekilde ama bakın okullarda fen bilimler dersi azalmakta,spor dersleri kaldırılmakta fakat Spor akademisi mezunu çok fazla bu neyi gösteriyor amacınızın dışında Üniversitelerde öğrenci mezuniyeti sağlanıyor.Zaten gençler de kaliteli yetişmiyor? Kurulan Üniversitelerde öğrencileri okutacak yetişmiş öğretmen ihtiyacı çok fazla bu da neyi gösteriyor yetiştiğiniz dalda eksik okuyorsunuz. Yeni yetişen nesilleri ziyan ediyoruz sanki…

Bu sene yine Üniversiteye giren binlerce gencimiz var ben onlar adına şimdiden üzülmeye başladım bile gerideki mezun olan bilgisayarcı,bankacı,inşaat mühendisi,fizik öğretmeni gibi dallardaki ağabeyleri iş bulamadılar hala baba parasına bakmakla meşguller.

. Aldığı diplomadaki işi bulamadıkları gibi, başka iş de yapamıyor karamsarlığa itiliyor adete boşlukta kaybolup gidiyorlar. Çünkü bunlar artık ustaların yanına girip çıraklık yapacakları ve yeni bir iş öğrenecekleri yaşı geçmişlerdir.Bakın gidin sanayiye iş kolunda çok büyük çırak boşluğu var.

Üniversitelerin zaten mezun verdikleri öğrencilerinden randuman almadığını her kes bilmektedir.Ezberci bir eğitimin sonucunda neler yapılabilir ki,üniversite bitirmiş dil bilmiyor,bilgisayarla münasebeti facebooktan başka bir şey değil, onun içindir ki lokantada çalışan sosyologa,inşaatta çalışan öğretmene rastlamanız mümkündür.

Üniversitelerin meslek edindirme kuruluşları olmaması doğrudur. Ama üniversitelerden yetişmiş insanların yetiştikleri alanlar yerine başka alanlarda çalışmaları üniversitenin sorunu olmayıp toplumsal yapının ve politikaların ürünüdür.Bu nedenle bunun tek çözüm yolunun kişiyi yeteneğine göre şekillendirmek ve teknik okullarda lise çağında eğitmenin yollarına bakılmalıdır.

Bu konuda belki de binlerce yazı yazılmıştır.Üniversitelerin işsizliği önlemesi de mümkün olmadığı kesindir.Üniversitelerin iş gücü yetiştirmediği kesindir.Bizim lise seviyesinde yetişecek ara insan gücüne ihtiyacımız vardır.Bu sağlanmadıktan sonra çözüm olacağına inancım yoktur.

Devlet teşvikli sanata gençliği yöneltmemiz gerekmektedir. Sanatın bir altın bilezik olduğunu unutmayalım.Bakın ülkemiz de artık bazı sanat kolları kapanmak durumunda kalmıştır.İyi bir saat tamiri yapan usta artık yoktur.Ya usta yanında yetiştirecek çırak bulamamıştır,yada sırrını kimseye öğretme zahmetinde bulunmamışlardır,

Bence anne ve babaların genç yaşta önemli mesleklere çocuklarını yöneltmeleri çocukları için ve onların geleceği için çok önemlidir.

İşsizliğin beklide önlenmesinde en önemli çarelerden biriside bu olacaktır.

  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi