vakahaber

BİR HIŞIMLA GELDİ GEÇTİ, PEH PEH PEH!


Bu makale 2020-01-04 11:08:23 eklenmiş ve 180 kez görüntülenmiştir.
Yaşar Geler

Bir hışımla geldi geçti peh peh peh
Kiziroğlu Mustafa Bey hey hey hey
Hışmı dağı deldi geçti
Ağam kim, Paşam kim, Ayvaz kim,
Nigar kim, Hanım kim, canım kim kim kim
Kiziroğlu Mustafa Bey bir beyin oğlu, zor beyin oğlu
Vay ben ona eş olaydım peh peh peh
Anadan on beş olaydım hey hey hey
Keşke onla gardaş olaydım
Ağam kim, Paşam kim, Nigar kim,
Ayvaz kim, Hanım kim, canım kim kim kim
Kiziroğlu Mustafa Bey bir beyin oğlu, zor beyin oğlu
Hay edende haya teper peh peh peh
Huy edende huya teper hey hey hey
Köroğlu’nu suya teper
Ağam kim, Paşam kim, Nigar kim,
Ayvaz kim, Hanım kim, canım kim kim kim
Kiziroğlu Mustafa Bey bir beyin oğlu, zor beyin oğlu…
Bu hikâye, yüz yıllar önce Anadolu’da geçmiş, iki Türk kahramanının öyküsünü anlatmaktadır. Buradan anlatılmak istenen koç yiğitlerin bile bir birlerinin önünde saygıyla eğilmeleridir. Hatta törelerine aykırı bir durum olmasına rağmen üstünlüklerini kabul edip, saygılı davranmalarıdır.
Evet, iki bin on dokuz yılı çok hareketli bir yıl olarak çek gerilerde kaldı. Acısıyla, tatlısıyla, elemiyle, kederiyle koca bir yılı geride bıraktık. Kimi zaman üzüldük, kimi zaman sevindik. Kâh ağladık, kâh güldük. En çok ta çok mu çok tedirgin olduk. Neden mi derseniz? Nedeni çok açık değil mi? Dünyanın en ücra köşesinde her olup biten bizleri de etkiledi. Bir yandan dolarla, avroyla savaştık. Diğer yandan yanı başımızda var olan terör belasıyla mücadele ettik. Bazen içerde bazen de dışarda var olan vatan hainlerinin çelmesini savuşturmaya çalıştık.
Halen içimizdeki hainleri bile daha ayıklayamadık. Kocaman bir ömrümüzü çalmışlar. Geleceğimizi yok etmişler. Asıl çalışan beyinlerimizi, gençlerimizi haince saf dışı etmişler. Onların sayesinde kocaman bir kara delik açıldı ülkemizin tam kalbinde. Şanlı Türk Ordumuzu bile terörist göstermeye çalıştılar. Polisimizi, hukukumuzu, kamunun her alanını işgal altına almışlarda kimsenin ruhu duymamış.
Emperyalist devletlerin kan kokan duygu ve düşünceleriyle dünyanın her köşesinde dehşet yaratan olaylara tanık olduk. Bir damla petrol için acımasızca sivil halkları katlettiler. Milyonlarca insan ülkelerini bırakarak başta bizim ülkemiz olmak üzere çeşitli ülkelere kaçmak ya da göç etmek zorunda kaldı. Aklıselim insanlar, gerçekten ülkesine, vatanına, milletine bağlı insanlar başka ülkelere beyin göçünü sürdürdüler.
Hırsızlık, yolsuzluk ve ahlaksızlıklar nedeniyle insanların bir birlerine karşı hatta kamuya karşı da güvenleri sıfırlandı. Nereye elini atsan bir usulsüzlükle karşı karşıya kaldık. Binlerce kilometre uzaklıklardan kalkıp hiç te ilgisi olmayan bir yerlere demokrasi götürmeye çalışan vampirlerin dişleri arasında masum insanların et parçaları, kanları asılı kaldı.
Çok mu çok zor bir yıl geçirdik. Bunlara rağmen güzel şeylerde duymadık değil. Yerellerdeki usulsüzlüklerin yavaş yavaş ortaya çıkıyor olmasına sevindik. Ülkemizi şahlandıracağına inanmaya çalıştığımız bazı projelere de çok sevindik. Kanalların açılması, tünellerin bitirilmesi, turizm patlamaları, özellikle doğudaki turizm hareketliliği içimizi ısıtmaya başladı. Tabii ki gerçekleşebilir ise. Mesela Milli Eğitimin başına bir eğitimcinin geçmesi, zor durumda olan milli eğitim sisteminin değişiyor olacağına inandırmaya yetti. Gerçi henüz önemli değişimleri daha yaşayamadık. Ama yaşıyor olacağımıza kendimizi inandırmaya çalıştık.
Yazacak olursak daha neler neler yazabiliriz. Hisseden kıssa şunu tekrar ederek yazabiliriz. Ayrıca rahmetli ünlü halk ozanımız Murat Çobanoğlu’nu da rahmet ve saygıyla anarak deriz ki;
Bir hışımla geldi geçti peh peh peh
İki bin on dokuz hey hey hey…
Ağam kim, Paşam kim, Ayvaz kim,
Nigar kim, Hanım kim, canım kim kim kim
Kiziroğlu Mustafa Bey bir beyin oğlu, zor beyin oğlu…
Bu vesileyle kahramanlıklarımıza örnek olmuş, Köroğlu ve Kiziroğlu Mustafa Beyi de saygı ve rahmetle anıyor, iki bin yirmi yılının tekrardan sağlık, huzur, mutluk, bolluk, bereket ve barış getirmesini umut ediyoruz.
Yaşar GELER
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi