vakahaber

İLK ÖĞRETİM HAFTASI VE İSLAM DİNİNDE İLİM


Bu makale 2019-09-08 18:04:55 eklenmiş ve 22 kez görüntülenmiştir.
Ali Salgar

İslam dini, eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. İlk İlahi emir “ Oku” olan Kuran’ı Kerim’de 700 den fazla bilim ve eğitimle ilgili ayet vardır. Fakat Müslümanlar bunların gereğini tam olarak yerine getirmekte çok ihmal davranmışlardır. Oysa kalkınmanın ve ilerlemenin tek ve önemli şartı eğitimdir.
 
Kuran-ı Kerim, Onun hitap ettiği İslam dini eğitime, öğrenmeye ilerlemeye kalkınmaya çok önem vermekte bunu bir dini vecibe olarak kabul etmektedir. “ OKU” İlahi emir olan ve Alak süresinde bildirilen “ Oku seni yaratan Rabbinin adıyla oku “ derken yüce Allah okumanın ilmin önemini vurgulamıştır. Peygamber efendimiz “ İlim talep etmek her kadın ve erkek üzerine farzdır” demekle erkek ve kız çocukları ayırmadan okullara göndermek onları yarınlar için aydın birer fert olarak yetiştirmektir. Yoksa daha buluğ çağına gelmeden kendinden çok yaşlı biriyle evlendirmek değildir.
 
İslam dini ve onun anayasası olan Kur’an-ı keriminde, ilimle ilgili okumakla alakalı çok aydınlatıcı emirleri vardır. “ Hiç bilenle bilmeyenler bir olur mu?( Zümer suresi ayet 9)- yine hadislerde beyan edildiği üzere Peygamber efendimiz “İlim Mü’minin kaybolmuş malıdır.”,-İlim Çin’de dahi olsa öğreniniz”,- “ bilginler Peygamberlerin mirascılarıdır.”
 
Bu hatırlatmadan sonra ilim sahibi olmanın ve cehaletin nedenli bir sosyolojik olgulara sebep olduğunu izaha çalışacağım. Bilgi sahibi alim güneş, cahil aydır. Alim olan gündüz cahil gecedir. İlim sahibi olan aydınlık, cahil karanlıktır. Alim beyaz cahil karadır.
 
Biz Türk milleti okumaktan imtina ediyoruz, hele kız çocuklarını okutmamak için çeşitli bahaneler arıyoruz. Oysa okuyarak ekonomik bağımsızlığını kazanan kadınlar daha bağımsız ve ayağı üstünde durarak hayata daha çok tutunur. Eloğlu yani yabancılar daha çok okuyor her yerde ulaşım araçlarında, parkta piknikte plajda ellerinden kitap düşmez biz ise gazete dahi okumayı sevmiyoruz. Oysa cehaleti yenmek için okumak şarttır elzemdir ve önemlidir.
 
Ülkemizde eğitim ve öğretim oldukça zayıftır. Her kademede mezun olanların donanımlı olmadıkları gibi genel kültür ve Ülke Tarih ve Çoğrafyasını bilmekten de bi haberdirler tıpkı yarışmalarda sorulan sorulara verilen cevaplar gibi.
 
 
Bu itibarla 2019 - 2020 , Eğitim ve öğretim yılının tüm öğretmen öğrenci ve velilerine hayırlı olması dileğiyle başarılar dilerim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi