vakahaber

SOSYAL ADELET VE DAYANIŞMA


Bu makale 2019-08-05 06:55:57 eklenmiş ve 26 kez görüntülenmiştir.
Ali Salgar

İslam dininin temeli sosyal adalete, eşitliğe hakça ve adalet üzere insanların yaşantısını idame etmesi ve her sosyal haktan yararlanmasını emreder. Bunun için bir çok sosyal kurumlar oluşturulmuş ve ilahi buyrukla bu müesseselere, inanç sahibi Müslümanların uyma zorunluğunu ve bu vecibelere tabi olmasını ve gereğinin yapılması için de Kur'anı Kerimin muhtelif ayetlerinde bildirmiş, Hazreti Peygamber de hadisi şeriflerinde bu önemli kurumların insanoğlunun sosyal adalet üzere yaşantısının devamını bizlere teyiden bildirmiştir.

Bu kurumların başında ZEKAT, KURBAN, İNFAK VE SADAK gelmektedir. Bu ibadetlerin tamamı mali ibadettir.Zaruri ihtiyaçlarında fazla belirli bir miktar takriben 80.gram civarında altını yada ona tekabul edecek kadar parası veya malı varsa o kişi ve üzerinden bir yıl geçmişse mutlak surette yasal vergi verme zorunluğu gibi bu ölçüye sahip her Müslümanın zekatını vermesi gerekir. Ancak bu zekat bizzati şahsa yani kişi ve kişilere verilir, yetime öksüze yoksula yolda kalmışlara verilir. Nitekim Cenabı Allah Zariyat süresinin 19. ayetinde " zenginlerin mallarında fakir ve yoksullar için bir hak vardır" ancak Zekat fakirin hakkıdır. Herhangi bir kuruma kuruluşa dernek yada vakfa verilmez verilirse farz olan bu mali ibadet yerine getirilmemiş olur. Zekat tezkiyedir verilen malın artmasına sebep olur, sahip olduğu malı kötülükten temizlenir ve ihtiyaç sahibi kardeşine yardımdan dolayıda sevap kazandığı gibi gelecek alemde verdiği o zekatlık mal sahibine Allah huzurunda şehadet eder. KURBAN' da aynıdır Kevser süresinde yüce Allah (C.C) " Rabbin için namaz kıl kurban kes " derken Kurbanın önemini belirtmiştir.Kurban kesmeye hak kazanan her Müslüman kestiği kurbanı 3 e taksim ederek bir payını kesinlikle ihtiyaç sahibine yoksula fakire yetime ve kimsesizlere verecektir. Günümüz de yapıldığı gibi kesilen kurbanı derin dondurucuya koyup aylarca belkide yıl boyu yiyenler gibi yapılmamalıdır.Oysa bu kurban değil olsa olsa bir et hükmündedir. Kurban kan akıtmak Allah'a yakınlaşmak Allah rızası için keserek aylarca belkide yıl boyu et görmeyen fakirlere kimsesizlere verilir. Aksi halde bu kurban değil et olarak kalır Allah'ın da buna ihtiyacı yoktur.

İNFAK.Tasadduk etmek yardım etmek ihtiyaç sahiplerin ihtiyaçlarını gidermek. Okuyan fakir öğrencilere burs vermek, Çok zenginse okul yaptırmak , çeşme yaptırmak Cami , köprü gibi umumun istifade edebileceği eserler yaptırmak gibi,
SADAKA ve Sadakayı fıtır ve Ramazan ayın da tutulmayan daha sonrada Oruç tutamayacak olanların vermiş olduğu fidyede kesinlikle şahıslara verilir hiç bir kuruma yada kuruluşa verilmez.
Bu önemli müesseseler, sosyal adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı, birlik ve beraberliği kardeş olma özelliğini vurgular.Daha doğrusu sosyal dayanışmayı ve adaleti sağlar.

Bunun için İslâm da sosyal adalet mefhumu kesinlikle insanlar arasında eşitlik ve dayanışmayı ve kardeşliği esas alır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi