vakahaber

AMASYA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SARI;”KUYULARI KAPATIYORUZ”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasyalının hakkı olan, gasp edilen, en önemli meselesi ve gündemi olan Akdağ suyunu tekrar Amasyalının musluklarından akıtmaya kararlı olduklarını ve konuyla ilgili çok mesafe aldıklarını belirti.
Bu haber 2020-07-21 08:54:56 eklenmiş ve 524 kez görüntülenmiştir.

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasyalının hakkı olan, gasp edilen, en önemli meselesi ve gündemi olan Akdağ suyunu tekrar Amasyalının musluklarından akıtmaya kararlı olduklarını ve konuyla ilgili çok mesafe aldıklarını belirti.

Akdağ'dan Amasya Belediyesine tahsis edilen 460 litre saniye suyun tamamını toparlıyoruz.

İller Bankası Bölge Müdürlüğü ve Amasya Belediyesinden mühendislerimiz teknik elemanlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. İsale hattıyla 460 litre saniye suyu getirirken 1.8 megavatlık (mw) hidroelektrik enerji santrali kuruyoruz ve Amasya Belediyesinin elektrik faturalarını bir daha ödenmemek üzere sıfırlıyoruz' diyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı;”Akdağ'dan getirdiğimiz olan suyu antibaktariyel malzemelerle kaplayacağız su depolarını sağlıklaştıracağız. Şebekelerimizi gözden geçirip eskimiş, kalitesi bozulmuş ve kullanılamaz hale gelmiş boruları devre dışı bırakıyoruz ve yeni modern kaliteli su borularıyla şebekemizi yeniliyoruz.

Yeşilırmak'ın kenarında açılmış olan su kuyuları da 50-60 yıl bir daha su sorunu gündeme gelmemek üzere kapatacağız'şeklinde konuştu.

Akdağ suyu meselesinin Amasya'nın şah damarı, Amasya'nın en önemli meselesi, mevzusu ve gündemi olması gerektiğini kaydeden Başkan Sarı;” Benimde üzerinde hassasiyetle durmuş olduğum konulardan birisi odur.

Normal şartlarda Akdağ suyu 1990'lı yıllarda Amasya Belediyesine saniyede 460 litre saniye olarak verilmiş.İller Bankası aracılığı ile bu proje gerçekleştirilmiş.

Belli bir müddet sonra isale hattına döşenen borularla çelik borularla değiştirilmiş.

Amasya'nın 200 bin nüfusuna varana kadar suyun yeterli olduğu demektir.

Fakat sebebini bilemediğimiz bir şekilde 2010 ve 2011 yıllarında Amasya da Yeşilırmak'ın kenarına kuyular vurulmaya başlanmış. 2010 da başlayan kuyu vurma işi 2011 de bitmiş.

Ve bu arada da Duru1 Duru2 diye bizim ana merkezde suyun ana yatağında hesler kurulmuş. Bu arada Akdağ'dan gelen su buharlaşmış ve neticede Amasya suyu kuyulardan almaya başlamış. Tabi soracak olursanız bu Akdağ suyu mu? Tabi ki içmiş olduğumuz su Akdağ suyu değildir. Akdağ bize Amasya'nın kullandığı suyun 4'de 1'i kadar tahsis etmişler ve bize tahsis ettikleri kadar su geliyor. Bu durum ciddi derece de bir rahatsızlık verdi. Hes sahipleri ve yetkileri ile görüşmelerimiz oldu. Ve neticede aramızda uzlaşmazlıklar oldu. Amasya'ya ayağıyla gelen suyun gelmeme sebebini araştırdık. Sebepleri bizde kalmak şartıyla, biz bu Amasyalı vatandaşlarımıza kuyu suyunu içirmeyeceğiz ve şartlar ne olursa olsun kararlıyız bu Akdağ suyunu Amasya'mıza getireceğiz. Konuyla ilgili çok mesafe aldık çok da yorulduk.

Bizde Akdağın dibine HES'i kuruyoruz. Bakanlıktan onay ve iznimizi aldık. İhalemizi ise nasip olursa kurban bayramından sonra yapıyoruz. İhale süresi teknik elemanların söyleyişine göre 1 buçuk yıl olarak değerlendiriyorlar ama biz 1 yıl noktasında düşünüyoruz.

1.Bir yıl sonra kendi elektriğimizi kendimiz üretiyoruz demek.

2.Akdağ suyunu Amasya'mıza aktarıyoruz demek.

3.Amasya Belediye Başkanlığı her ay kuyulardaki motorların elektrik sarfiyatı olan aylık 1200 milyon gibi elektrik sarfiyatından kurtuluyor.

4.inşallah suyu aktardığımız zaman su kuyularını kapatıyoruz.

Dahası ise Amasya suyu ayağıyla aktardığımız gün suyu hemen %50 ucuzlatıyoruz. İki dönemdir biz ramazan aylarında birinde 35 gün diğerinde 47 gün su ücreti almadık. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki geldiğimiz günden itibaren suya asla bir kuruş zam yapmadık ve indirim de yaptık.

Yani 2021 yılında suyu %50 ucuzlatıyoruz. 2022 de ise ayrı bir niyetimiz Amasya'daki tüm ikametgahlardan evlerden su ücreti almayacağız. Amasya'mız suyu bedava kullanmış olacaklar. Ama işyerlerimizden tahsil edeceğiz. Tabi ki biz bunun matematiğini de yaptık. Bizim belediye olarak su tahsilatımız 2milyon, 2 buçuk milyon civarında. Zaten bunun 1miyon 300 bin lirasını elektrik parası olarak ödüyoruz. Geriye 1 milyon gibi bir rakam kaldı. Haliyle geriye kalan 1 milyonu da işyerlerinden tahsil ederiz. Amasya'mız suyu bedava içiyor, Amasya Belediyesi de bu arada ödemesi gereken parayı ödemiyor ve onu da bedava ya getirmiş oluyor. Bizi mutlu eden Amasya Belediyesi hedeflerine ulaşıyor, halkımız kendi Akdağ suyunu musluğundan bedava içiyor.

Bu bizim olmasa olmazlarımız. Suyun Amasya'mıza gelmesiyle beraber ben Amasya'mızda 50-60 yıl belki 100 yıl nüfus durumuna göre su sıkıntısı çekmeyecekleri kanaatini taşıyorum.

Akdağ suyunu bu tarafa aktardığımızda Akdağ da ki su gözelerimizin yeniden tadilat ve bakımlarını yapacağız. Malum Ziyaret Kasabasına da onların topraklarını kullandığımız için Amasya Belediyemiz suyu ücretsiz veriyor.

Lakin Ziyaret Kasabası ve etrafındaki kaçak su alımlarının hepsini biliyoruz. Sizin aracılığınızla kaçak su kullananlara şunu söylüyorum önümüzdeki birkaç gün içerisinde oralara ciddi bir operasyon yapacağız. Ve ciddi derecede cezalara maruz kalacaklar. En azından bu söylemimi kendileri bir mesaj olarak algılasınlar ve hemen kaçak sularını kapatmalarını talep ediyoruz. Bize yakalanmasınlar, yakalandıktan sonra cezalar kesinlikle ağır olur. Biz her zaman şu söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz. Amasyalının bir kuruşunu yemeyeceğimiz gibi de kimsenin de yemesine asla müsaade etmeyiz. Bizim destursuz ana yasamız vardır.

1.Verdiğimiz sözü tutarız.

2.Camide bizim cem evi de bizim.

3.Türkiye Cumhuriyeti hukukuna uymayan.

4.Cenabı hakkın rızasına uymayan.

5. Amasyalının menfaatine uymayan hiçbir işe imza atmayız.

Kaçak yapıya tevessül edenler, kaçak su kullananlar tarafımızdan çok sert bir şekilde cezalandırılacaktır. Bu şehir de kimsenin hukuksuzluk yapmak gibi bir hakkının olduğunu düşünmüyorum. Kendi yetkilerimiz ölçüsünde de asla onlara taviz vermemiz söz konusu değildir. Ben Amasya'mızın dünya ya entegre olmasını düşünüyorum. Şunu da net olarak söylüyorum, hiçbir Amasyalının şüphesi olmasın ki biz ne demişsek o olacaktır'diye konuştu.  

 
ETİKETLER : #amasya#kuyular#
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi