vakahaber

“ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZIN VATANDAŞLIK HAKLARINI GÖZETMELİYİZ”

Türkiye Altı Nokta Körler Derneği Ve Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubeleri 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle ortak bir açıklamada bulundular.
Bu haber 2020-05-13 09:54:23 eklenmiş ve 48 kez görüntülenmiştir.
Yapılan ortak açıklamada; “Bilindiği üzere her yıl 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arası bir haftalık süreyi Birleşmiş Milletler tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması, haklarının “ tam ve diğer insanlarla eşit ölçüde” sağlanması amacına dönük çalışmaların yapılarak toplumda farkındalık oluşturulması gereken bir hafta olarak duyurmuş ve bu haftayı “Uluslararası Engelliler Haftası” olarak kabul etmiştir. Bu bir haftalık süre içinde her günü ayrı bir engel grubuna ayırarak toplumun bütün engel gruplarının farkındalık konusunda gerekli bilinçlendirilmesi sağlanacağı düşünülmüştür.
Türkiye Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şubesi ve Türkiye Sakatlar Derneği Amasya Şubesi olarak görüyoruz ki toplumumuzda her geçen gün engellilere karşı farkındalık artmakta ve engellilerin gereksinimlerine yönelik uygulamaların hedefi, onların toplum içerisindeki yaşamlarında fırsat eşitliğini yaratma ve sürdürme bilinci oluşmaktadır. Engellilik yaşantısı bireyin özel yaşamında ve toplum yaşamında farkındalık yaratarak belirleyici olur. Engellilere yönelik destekleyici uygulamalar ve pozitif ayrımcılık bu yaşantının zorluklarını bir ölçüde giderirken, bir başka açıdan bu farklılığın ve dezavantajın oluşturduğu sorunları gidermesine de yardımcı olur. Çalıştığımız iş, bindiğimiz otobüs, yürüdüğümüz kaldırım, okuduğumuz okul, tedavi gördüğümüz hastane, dinlenme-eğlence yerleri, kısaca içinde yaşadığımız çevre bizi de içine alan bir toplum
anlayışı ile geliştirildiğinde hayatın birçok alanında pozitif ayrımcılığa bile gerek kalmayacağını düşünüyoruz. Engellilerin yaşamlarında yaşadıkları sorunlar eğitim, ulaşım, fiziksel çevre, sağlık, sosyal güvenlik gibi alanlarda yaşanılan fırsat eşitsizliklerinden kaynaklanmaktadır. Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bizler sivil toplum örgütleri olarak temel hedefimiz; engellilerin başkalarına gereksinim duymadan yaşamını sürdüren, üreten, toplumsal yaşama katkıda bulunan bireyler olmalarıdır. Engelliliğe toplumsal bakışın istenilen düzeyde olabilmesi için engellinin tam bir insan oluşunu kabul etmeliyiz. Vatandaşlık haklarını gözetmeliyiz. Farklılıklarına saygı göstermeliyiz. Yaşamına saygı göstermeliyiz. Bireysel onuruna saygı duymalıyız. Kurulan her türlü konsey platform ve mecliste de temsil edilmesini sağlamalıyız. Fırsat eşitliği sağlamalıyız. Bedenler doğuştan bir engele sahip olsa bile ruhun güzelliğine ve erdemli bir hayata hiçbir şey engel olamaz. Hiçbir bedensel eksiklik, güzel ve kaliteli bir hayat sürme isteğinin önüne duvar öremez. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır şekilde hizmet almasını sağlamak, becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyumuna ilişkin hizmetleri sunmak için farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz. Şüphesiz engelli kardeşlerimizin meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir günün veya haftanın sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Biz insanların diğer özelliklerine, engeline bakmadan yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevmek, ona saygı duymak, hürmet göstermek mecburiyetindeyiz.
2019 yılı Aralık ayı sonundan itibaren dünyamız ve ülkemiz büyük ve tehlikeli bir salgının etkisi altına girmiştir. Dünya genelinde 3,5 milyonu aşkın insana bulaşan ve 245 binden fazla insanın ölümüne neden olan kısa adıyla Covid-19 salgını ülkemizi de etkilemektedir. Devletimizin ilgili birimlerinin hassas ve profesyonel yaklaşımları sayesinde inşallah ülkemiz bu badireyi diğer ülkelere göre insanlarımız daha fazla zarar görmeden atlatacaktır.
Bugünün diğer bir güzelliği ise Engelliler haftasının açılış günü aynı zamanda anneler gününe denk gelmesi ayrı bir güzellik oluşturmuştur. Başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerimizin anneler gününü kutluyor ebediyete intikal etmiş annelerimize yüce Allah'tan rahmet diliyoruz denildi.

Yorumlar

ETİKETLER : #amasya#engelliler#
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi