vakahaber

İşçiler açlığa mahkum edildi

İşçilerinin Sağlığı, Patronlarının, Parababalarının Kârından Daha Önemlidir, Değerlidir.
Bu haber 2020-05-13 09:42:35 eklenmiş ve 51 kez görüntülenmiştir.

Sendikamız koronavirüs sürecinde eylemlerin,  mücadelesine devam ediyor. 7 Mayıs Perşembe Günü Yurtiçi Kargo Genel müdürlüğü önünde “İşçilerinin Sağlığı, Patronlarının Kârından Daha Önemlidir, Değerlidir” sloganı ile başlattığımız eylemimize   Gebze Kent Meydanı önünde devam ettik. (Gebze İşkur önünde açıklama yapmamıza Gebze Kaymakamlığı izin vermediği için Gebze Kent Meydanında eylemi gerçekleştirdik.)  

            Bugün Sendikamız yöneticilerinin, üyelerimizin, işyeri temsilcilerimizin katılımı ile yapılan basın açıklamasında salgın nedeni ile sosyal mesafe korunarak ve maskeler takılarak yapıldı. Gebze Kent Meydanında ki basın açıklaması Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı.

Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşmasına koronavirüs sürecinde hayatını kaybeden  sağlıkçılarımızı ve vatandaşlarımızı anarak başladı.

Küçükosmanoğlu, halkımıza sokağa çıkma, evde kal çağrıları yapılıyor ama hayatlarını nasıl idame edecekleri yönünde bir adım atılmıyor. Bu süreçte görüldü ki topluma, hayata can veren işçiler emekçilerdir. Sağlıkçılar, kargo işçileri, market işçileri, enerji işçileri, iletişim işçileri, güvenlik işçileri, ulaşım işçileri, belediyelerin temizlik işçileri hayatın devamını sağlıyor. bu bir gerçeklik olarak ortaya çıktı. Ancak bu gerçeklik gerçek yaşamda karşılığını bulmuyor.  Bir tarafta sok çıkma çağrıları yapılırken patronlar valiliklere başvuru yapıyor çalışma izni alınarak işçiler çalışmaya zorlandığına vurgu yaptı.

Salgında işçilerin ve emekçilerin çalışmaya devam ettiğini ve bu nedenle de Nisan ayında 103 işçinin Covid-19 nedeni ile hayatını kaybettiğini belirtti.

Küçükosmanoğlu; yerleşik bir Yargıtay kararının olduğunu hatırlatarak,  işyerinde kalp krizi geçiren bir işçi iş kazası geçirmiş sayılıyor. Bu anlamda işyerinde koronoviriüse yakalan işçinin iş kazası geçirmiş sayılması gerekir dedi ve ekledi. Geçtiğimiz günlerde Sosyal Güvenlik Kurumu koronavirüse yakalanan işçi ve vatandaşlarımızın iş kazası sayılmaması için bir genelge yayınladığını vurguladı. Bu kabul edilemez, dedi.

Ülkemizde Mart ayında başlayan Koronavirüs salgını sürecinde işçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırılar arttı.

Ücretsiz izin, kısa çalışma ödeneği gibi birçok düzenlemeyle parababaları kollanıyor.  Çok sayıda işçi işsiz bırakıldı. Ücretsiz izine gönderildi. Kısa çalışma ödeneği adı altında işçiler açlığa mahkum edildi.

AKP İktidarı tarafından açıklanan 200 milyarlık ekonomik paket TİSK ve TOBB’un istemleri ile parababalarının, patronların çıkarları için hazırlanmıştır.

Bugüne kadar, ücretsiz izine ayrılmak işçilerin iradesine bağlıyken yapılan  bir torba yasa ile patronlara işçileri istediği zaman işçiyi ücretsiz izine gönderme yetkisi verildi. Ücretsiz izine gönderilen işçilere iş 1168 TL ödeniyor. Bu bir vicdansızlıktır ifadesini kullandı.  Gerek

ücretsiz izin, gerekse kısa çalışma ödeneğinde işçilere ödenen paraların, işsizlik fonunda alınarak işçilerin cebinde çıkıyor dedi.

Küçükosmanoğlu, Koronavirüsün faturası işçilere emekçilere çıkartılmak isteniyor. Buna izin vermeyeceğiz, dedi.

Türkiye’de ki sarı sendikacılığa da değinen Ali Rıza Küçükosmanoğlu şöyle devam etti. Koronavirürüs sürecinde, yıllarca işçilerden aidat alan sendikaların bazıları işçileri bu kadar hakları gasp edilirken, kapılarına kilit vurarak ortadan kayboldular. Tek bir eylem veya açıklama dahi yapmadılar.

Koronoviris sürecinde sendikal faaliyetler askıya alındı. Bu askıya alma sürecinde DİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ gibi konfederasyonların yönetimlerinin de sorumluluğu vardır. Bu bir sarı sendikacılıktır.

Küçükosmanoğlu; Nakliyat İş Sendikası olarak hem işkolumuza da hem işkolumuzda olmayan işçilere sahip çıkmaya devam ediyoruz. Direnişlerimiz, eylemlerimiz sürüyor. Parababalarına, işçi düşmanlığına, sarı sendikacılığa karşı mücadelemiz sürecek vurgusu yaptı. İşçilerin sağlığının patronların kârından daha önemli olduğunu  belirterek sözlerini bitirdi.

 

Gebze Kent Meydanındaki eylemimize Birleşik Metal iş Sendikasının Gebze 1 ve 2 Nolu Şube Yönetimi, Petrol İş Gebze Şube Yönetimi katılarak destek verdi.


Eylem atılan sloganların ardından sona erdi. 11.05.2020


Korona Virüs Salgını Sürecinde Kölece Çalışma Koşullarına Hayır!

Patronların Kölesi Olmayacağız!

Kahrolsun Sarı Sendikacılık!

DİSK / Nakliyat-İş Sendikası

Gebze Şubesi

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi