vakahaber

AÇLIK SINIRI 2 BİN 453 LİRA OLDU

Memur-Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan “açlık-yoksulluk” araştırmasına göre, Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.453,4 TL, yoksulluk sınırı ise 6.944,1 TL olarak belirlendi.
Bu haber 2020-03-12 10:47:27 eklenmiş ve 57 kez görüntülenmiştir.

Memur Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi; Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre Şubat ayında Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.453,4 TL, yoksulluk sınırı ise 6.944,1 TL olarak tespit edildi. Yapılan araştırmaya göre Şubat ayında Ocak ayına göre gıda madde fiyatlarında ortalama yüzde 4,66'lık bir artış yaşandı. Şubat ayında göze çarpan en büyük artışlar yüzde 81,48 artışla patlıcan, yüzde 37,87 artışla biber, yüzde 37,06 artışla domates, yüzde 31,65 artışla mandalina, yüzde 24,38 artışla salatalık; en çok göze çarpan düşüşler ise yüzde 4,37 azalışla balık, yüzde 3,98 azalışla portakal, yüzde 3,77 azalışla muz, yüzde 3,77 azalışla hazır et yemekleri madde fiyatlarında yaşandı.
Aydınlanma madde fiyatında ise Şubat ayında Ocak ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Şubat ayında Ocak ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,1'lik bir artış gözlenirken; Şubat ayında Ocak ayına göre barınma madde fiyatlarında yüzde 1,18'lik bir artış oldu.
GİYİM VE HABERLEŞME MADDE FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI
Şubat ayında Ocak ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 3,92'lik bir düşüş gözlendi. Giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan yüzde 1,58 artışla ayakkabı tamiri, yüzde 1,04 artışla kuru temizleme ücreti madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte giyim madde fiyatlarında Ocak ayına göre yüzde 12,58 azalışla erkek kazağı, yüzde 11,53 azalışla kadın kabanı, yüzde 10,05 azalışla çocuk kazağı madde fiyatında düşüş gözlemlendi.
Şubat ayında Ocak ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,78'lik bir düşüş olarak yansıdı. Haberleşme madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,52 artışla telefon onarımı; yüzde 13,39 azalışla PTT koli gönderme ücreti madde fiyatlarında olduğu gözlendi.
Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,76'lık bir düşüş gözlendi. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 2,88 artışla sabun, yüzde 1,85 artışla kişisel bakım hizmetleri madde fiyatlarında olduğu tespit edildi.
SAĞLIK VE ULAŞIM MADDE FİYATLARINDA ARTIŞ YAŞANDI
Şubat ayında Ocak ayına göre sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 1,83'lük bir artış olarak gözlenirken, en göze çarpan değişimlerin yüzde 3,63 artışla ilaçlar, yüzde 3,12 artışla diş dolgu ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi.
Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 1,13'lük bir artış olduğu belirlendi. Ocak ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 8,65 artışla köprü geçiş ücreti, yüzde 7,62 artışla metro ücreti fiyatlarında olduğu gözlendi. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında Ocak ayına göre yüzde 3,67 azalışla benzin, yüzde 2,58 azalışla mazot fiyatında düşüş gözlemlendi.
Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,42'lik bir artış oldu.
Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,32'lik bir artış yaşandı. Çevre ve su madde fiyatlarında Ocak ayına göre en göze çarpan değişimlerin yüzde 1,05 artışla su faturası, yüzde 0,15 azalışla fayans madde fiyatlarında olduğu gözlendi.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi