vakahaber

Sigarasız Sağlıklı Yaşama Merhaba Ödül Töreni yapıldı.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü münasebetiyle Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneğinin işbirliğiyle “Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor” etkinliği kapsamında düzenlenen Sigarasız Sağlıklı Yaşama Merhaba Ödül Töreni, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Bu haber 2020-02-08 10:19:46 eklenmiş ve 107 kez görüntülenmiştir.

Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda düzenlenen törene; Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak,  Vali Yardımcısı Ali Ada, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilay Coşgun, Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Serap Argun Barış, daire müdürleri, Bağımlılıkla Mücadele Dernek Başkanı Ömer Karataş ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattının tanıtım filmi sunuldu.

 

Bağımlılıkla Mücadele Dernek Başkanı Ömer Karataş,  Kocaeli Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Serap Argun Barış,  İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney ve Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek’in konuşmalarının ardından Vali Hüseyin Aksoy ise yaptığı konuşmalarında; “Bugün güzel bir etkinlikte biraradayız. Özellikle Kocaeli’de sigara bağımlılığı ve tütünle mücadele konusunda yürütülen önemli çalışmalar var. Türkiye’de 2018-2023 Tütün ile Mücadele Ulusal Strateji Planı Hazırlandı. Bununla birlikte bizde Kocaeli olarak İl Koordinasyon Kurulumuzda bütün kurum ve kuruluşlarımızın işbirliğiyle Kocaeli 2020-2023 Tütün ile Mücadele Yerel Eylem Planımızı oluşturduk. 17.12.2019 tarihinde de Valilik Oluruyla yürürlülüğe soktuk. Bu eylem planımızla  kurumlarımızın görev tanımları belirlenmiş Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu üyesi sorumlu kurum ve kuruluşlar tarafından tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri, sigara bıraktırma poliklinik hizmetleri, 4207 Sayılı Tütün Mamüllerinin Zararlarının Önlenmesine dair kanun gereği tütün dumamının pasif etkilerinin önlenmesi için kurum ve kuruluşlar ile işletmelere yönelik kapalı alan denetimleri, yasa dışı ticaretle mücadele, çocuk ve gençlerin tütün ürünleri kullanımından  korunması ve ulaşılabilirliğinin engellenmesi için koordinasyon, izleme ve değerlendirme çalışamları yürütmekte olup, 2020 yılında da eylem planına uygun bir şekilde bu çalışmalarımıza devam edeceğiz. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında Valiliğimiz himayelerinde Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kocaeli Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Derneğinin işbirliğiyle bugün Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor etkinliğinde bir aradayız. 139 kamu personelimiz bu konuda başvuruda bulunmuş ve 52 kamu personeli 1 Ocak-31 Ocak tarihleri arasında yapılan kontrollerle sigarayı bırakmışlardır. Sigarayı bırakan arkadaşlarımızın hepsini kutluyorum. 

 

Kocaeli’de Toplamda 22 Bin 224 Kişi Bu Polikliniklerimize Başvurmuş Ve Bunlardan 4737 Kişi Sigarayı Bırakmıştır.

 

Kocaeli’de Sağlık Bakanlığımıza bağlı birimlerimizde sigarayı bırakma ile ilgili poliklinik faaliyetleri var. Toplamda 8 merkezde 10 hekimimiz ve 7 hemşiremiz bu alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Son 3 yıla baktığımızda Kocaeli’de toplamda 22 bin 224 kişi bu polikliniklerimize başvurmuş ve bunlardan 4737 kişi sigarayı bırakmıştır. Bubaşvuru yapanlarla bırakanlar arasında  %21,3 lük bir oran ve buda çok küçümsenmeyecek bir orandır. 

 

Bugüne Kadar Toplam 681 Bin 966  Kadımıza Ulaşmış Durumdayız.

 

Kocaeli Valiliği olarak Kadın Sağlığı ve Eğitimi projesini faaliyete geçirmiştik. Bu eğitim çalışmasında kadınlarımızı ilgilendiren bir çok konuyu bu eğitim kapsamına dahil ederek, kadınlarımızla paylaştık. Bu eğitim kapsamı içerisinde özellikle sigara, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve zararları anlatılan başlıklardan bir kaçıdır. Biz 2017 yılında bu projeye başladık.  2017 yılında 44 bin 649, 2018 yılında 207 bin 582, 2019 yılındada 429 bin 785, ve proje başladığından bugüne kadar toplam 681 bin 966 kadımıza ulaşmış durumdayız. Bu ulaştığımız kadınlara bir nebzede olsa sigaranın zararlarını anlatma fırsatuını bulduk. 

 

Son 3 Yıl İçerisinde 347 Ayrı Eğitim Programı Gerçekleştirilmiş, Toplamda 11 Bin 605 Kişi Sigara Ve Tütünün Zararları Konusunda Belirli Bir Noktada Eğitime Tabi Tutulmuştur.

 

Eğitime çok önem veriyoruz. Eğitim konusunda bir çok kurum ve kuruluşumuzla işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son 3 yıl içerisinde 347 ayrı eğitim programı gerçekleştirilmiş, toplamda 11 bin 605 kişi sigara ve tütünün zararları konusunda belirli bir noktada eğitime tabi tutulmuştur. Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Kızılay işbirliği içerisinde ilk, orta ve lise öğrencilerine yönelik olarak 2019 yılı içerisinde 129 bin 224 öğrencimize bu eğitim çalışmasını verdik. İşin eğitim kısmı yanında birde uygulamaya dönük olarak kaçak faaliyetlere yönelik emniyet ve jandarmamızında yürüttüğü önemli çalışmalar var. Son 3 yıl içerisinde sigara ve tütün kaçakçılığına karşı emniyet ve jandarmamız toplamda 184 olaya müdahale etmiş, 294 kişi gözaltına alınmış, bunlardan 24 kişi tutuklanmış, 38 kişide adli kontrol işlemlerine tabi tutulmuştur. Son 3 yıl içerisinde polis ve jandarmamız tarafından 1 milyon 589 bin 725 paket kaçak sigara, 134 bin 418 gr tütün, 2156 paket kaçak tütün, 4 milyon 444 bin 300 makaron, 4189 kg nargile tütünü ve yine 701 paket nargile tütünü yakalanarak işlemler tamamlanmıştır. 

 

 

Okul Çevresinde Çocuklarımıza Yönelik Olarak Tek Dal Sigara Satışı Hususunda Yasaklama Getirdik.

 

2018 yılında Valilik olarak bir Emir yayınladık. Okul çevresinde çocuklarımıza yönelik olarak tek dal sigara satışı diye tabir ettiğimiz paketten hariç sigara satışı hususunda yasaklama getirdik. Marketler, bakkalar, büfelerde bu anlamda son 2 yılda emniyet ve jandarma teşkilatımızın yoğun denetimleri oldu. Son 2 yıl içerisinde toplamda 14 bin 432 işletme bu anlamda denetlendi. Bu denetleme neticesi de 44 işletmeye idari para cezası uygulandı. Toplam 183 bin 135 TL’lik bir para cezası uygulandı. 

 

Sigarayı Bırakmak Büyük Önem Taşıyor.

 

Kapalı alanda tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesine yönelik olarak son 3 yıl içerisinde Kocaeli genelinde 201 bin 935 denetim yapılmıştır. Tespit edilen ihlal sayısı 1551, uygulanan ceza miktarı 3 milyon 105 bin 777 TL’dir. Bir yıl içerisinde 4 kez  ihlal edilen işletmeye kapatma cezası veriliyor. Bu kapsamda da son 3 yıl içerisinde 14 işletme kapatma cezası ile cezalandırılmıştır. Sağlık Bakanlığımızın Alo 184 İhbar Hattı var. Son 3 yıl içerisinde gelen ihbar sayısı 8299, gelen ihbar sayılarına 2 saat içerisinde müdahale etmek önem taşıyor. Bunların 6162’sine 2 saat içerisinde sağlık çalışanlarımız müdahale ederek, gerekli işlemleri ortaya koymuşlardır. Sigaranın sağlığımızı tehdit ettiğini hepimiz biliyoruz. Erkeklerde görülen kanser türlerinin başında göğüs kanseri geliyor. Uzmanlarımızın ifadesiyle bunun en önemli nedeni ise sigaradır. Dolayısıyla bu konuda daha duyarlı olmak ve sigarayı bırakmak büyük önem taşıyor. Biz ilk aşamada bu çalışmaya kamu çalışanlarıyla başladık. Önümüzdeki süreçte bunu bütün vatandaşlarımıza yaygınlaştıracak bir çalışmayıda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bağımlılıkla mücadele konusunda Kocaeli olarak bütün kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyen Sayın Valimiz tüm sigara içenlerin sigarayı bırakması temennisinde bulundu.

 

 

Konuşmaların ardından Vali Hüseyin Aksoy, Kamu Görevlileri Sigarayı Bırakıyor etkinliği kapsamında;  sigarayı bırakan 52 kamu görevlisinden ilçelerini temsilen seçilen personeli tebrik ederek, onlara belgelerini verdi ve günün anısına protokolle birlikte  toplu fotoğraf çektirdi..

 

 

 

Haber : Özlem Çimen Esen

 

             07.02.2020

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer DİĞER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi