vakahaber

Emekliler sokağa çıktı

Tüm Emekliler Sendikası, bugün tüm illerde eş zamanlı bir açıklama gerçekleştirip yürüyüş yaptı
Bu haber 2019-12-14 08:12:02 eklenmiş ve 68 kez görüntülenmiştir.

Tüm Emekliler Sendikası Kocaeli Şubesi üyeleri de yürüyüş eylemi gerçekleştirirken, Kocaeli Şube Başkanı Rüstem Özata eş zamanlı basın bildirisini, sendika binasında okudu. Basın açıklamasına Tüm Emekliler Sendikası Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi İsmet Tunaboylu da katıldı.

Sendika genel merkezli basın açıklaması tüm illerde olduğu gibi Kocaeli’de de gerçekleşirken Başkan Özata şunları dile getirdi:

“Asgari ücret vergi dışı kalsın”

“En az emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Emeklilere her yıl için emekli aylıkları tutarında 4 ikramiye verilmelidir. Emekliler ve eşleri için şehiriçi ulaşım ücretsiz olmalıdır. Asgari ücret tamamıyla vergi dışı kalmalıdır. Emeklilikte yaşa takılan yurttaşlarımızın sorunu biran önce çözümlenmeli ve yaş sınırı kaldırılmalıdır. Temel ihtiyaçlardan KDV kaldırılmalıdır. Sağlık için yapılan kesintiler ve katkı payları emeklilerden alınmamalıdır.Elektrik doğalgaz ve suya yapılan son zamlar geri alınmalıdır.Tüm ödemeler emekli ücreti hesaplanmasına dahil edilmelidir.Güvencesiz istihdam uygulamalarına derhal son verilmelidir”

“Kardeşçe yaşam hepimizin hakkı”

Tüm Emekliler Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Rüstem Özata, “Barışcıl, kardeşçe ve insanca bir yaşam hepimizin hakkı. Hele ömrünün büyük kısmını bu ülkenin birikimine harcamış olan emekliler için bu en temel haktır. Bu hak siyasi iktidarların üzerinde tasarruf edebileceği bir hak değildir. Bu hak emekliler için vazgeçilmez haktır. Bu hakkın kendisine ve kullanılmasına yönelik her türlü girişim bizi, Tüm Emekli Sen’i karşısında bulacaktır” dedi.

“Yoksulları kayıran bir bütçe olmadı”

Özata açıklamasını şöyle sürdürdü:  “2020 yılı bütçesi TBMM’de görüşülmekte. Biliyoruz ki, hiçbir zaman gerçek anlamda emekçileri, emeklileri gözeten, çalışanlar, yoksulları kayıran bir bütçe olmamıştır. Kimi yıllarda emekçilerin, çalışanların, köylülerin milli gelirden aldıkları pay artmış gibi gözükse de bu esasen örgütlü mücadele ile alınmış bir hak olarak görülmelidir. Hal böyle iken özellikle son 15-16 yıldır, krizin, dış borçlanmanın, yolsuzlukların, israfın, savaşın ve güvenlik konseptli yönelimin faturası bizlere ödetilmeye çalışılmakta. Bunda bizlerin örgütsüz olmamızın, dağınık olmamızın, yeterli demokratik muhalefeti oluşturamamamızın payı büyüktür”

“Bütçede bize yer yok”

Bu bütçede barış ve kardeşlik, insanca yaşam, emeklinin sağlık hakkı yok. Demokratik bir ülke yok.Bu bütçede 13 milyona yakın emekli yok. Bu bütçe de baskı vardır, yoksulluk vardır, işsizlik vardır, yolsuzluk ve israf vardır. En önemlisi emeklilerin, çalışanların, yoksulların, köylülerin yaşamlarını kolaylaştıran hiçbir tasarruf yoktur.İşte bu nedenlerden ötürü bugün emekliler olarak Tüm Emekli-Sen olarak ülkemizin her yerinde taleplerimizi haykırıyoruz”

“Bütçe yoksulluğun savaşın adaletsizliğin eşitsizliğin bütçesidir” diye Özata, “Herkesin de bildiği gibi dünden bugüne bu ülkede ne kadar değer, birikim varsa bunlarda emeklilerin emeği, alın teri, izi, payı vardır. Böyle olmasına karşın ne yazık ki bu zamana kadar emekliler sefalet ücretine mahkûm edilmiştir. 2020 bütçesi de emekliler, emekçiler, çalışanlar açısından farklı değildir. 2020 bütçesi yoksulluğu artıracak bir bütçedir” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücretten daha az maaş alıyoruz”

Tüm Emekliler Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Özata, “Açlık sınırının 2 bin 103, yoksulluk sınırı 6 bin 850 TL olduğu ülkemizde asgari ücret 2 bin 20 lira. Emeklilerin 8 milyonu asgari ücretten daha düşük emekli maaşı almakta. Yolcu garantili, hasta garantili olarak yaptırılan, otoyol, hava limanı, hastane, köprü nedeniyle kullanılsın kullanılmasın tam 19 milyar ödenecek. 2020 yılında faiz için 139 milyar ödenecek. Oysa milli eğitime ayrılan pay 125 milyar TL, Sağlık Bakanlığı’na ayrılan pay 59 milyar TL’dir. Eğitimden ve sağlıktan sakınılan pay faize gözü kapalı aktarılmaktadır.Gelirin türevi olması gereken vergi ne yazık ki gelir dağılımını bozan bir hale gelmiştir.Çok kazanandan çok alınması gerekirken bu durum tam tersidir. Vergi yükü emeklilerin, çalışanların, asgari ücretlilerin sırtındadır.

“Barışa ihtiyacımız var”

Bu bütçenin bir başka özelliği ise savaşa ve güvenliğe ayrılan paydır. 2020 bütçesinde iç ve dış güvenlik için ayrılan pay ise 145 milyardır. TSKGV (Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı) ve SSDF’yi (Savunma Sanayi Destekleme Fonu) de hesaba kattığımızda bu pay 250 milyar liraya çıkmakta. Ne işe yarayacağını bilmediğimiz silahlar, neyi savunacağını bilmediğimiz savunma sistemleri devletlerarası siyasi dengenin bir faaliyeti olarak bizim cebimizden çıkan paralarla, bizim ürettiklerimizle ödeniyor. Bizim silaha, savunma sistemlerine değil demokrasiye barışa ihtiyacımız var.Biz yoksulluk değil, insanca yaşamak istiyoruz” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi