vakahaber

Yunus Zeyrek'i kaybettik

Eğitimci yazar Yunus Zeyrek hocayı kaybettik
Bu haber 2019-11-18 06:39:38 eklenmiş ve 79 kez görüntülenmiştir.

Yunus Zeyrek Kimdir?
(d. 15 Ocak 1956, Posof), Türk edebiyatçı ve tarihçi. Ankara Gazi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve Bizim Ahıska dergisi (2004) editörü.

15 Ocak 1956 tarihinde Ardahan’ın Posof ilçesine bağlı Yolağzı köyünde dünyaya geldi. İlkokula köyüne 8 km mesafedeki Günlüce’de başladı. İkinci sınıfın yarısında Ardahan Yatılı Bölge Okuluna nakletti. Ortaokulu Silvan Yatılı Bölge Okulunda, liseyi Erzurum Atatürk Lisesinde okudu. Bir süre Atatürk Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesine devam etti. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesinden mezun oldu. 1979 yılında Kayseri-Pınarbaşı Lisesinde Edebiyat öğretmeni olarak göreve başladı. Millî Kültür, Divan, Doğuş ve Türk Edebiyatı gibi dergilerde şiirleri çıktı. Ahmet Refik’in 1918’de kaleme alıp yayınladığı Kafkas Yollarında Hatıralar ve Tahassüsler başlıklı seyahat notlarını yeni yazıya çevirdi; bu kitap 1981‘de Kültür Bakanlığı tarafından neşredildi. Gökçeada Öğretmen Lisesi, Çan İmam-Hatip Lisesi ve Tavşanlı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde görev yaptı. Posoflu Âşık Zülâlî hakkında araştırmalar yaptı ve bu araştırması Millî Eğitim Bakanlığı tarafından basıldı. 1988’de Türk kültür dersleri öğretmeni olarak Almanya’nın Münih şehrine gitti. Bu şehirde çıkan Türk gazetelerinde yazılar yazdı. Başta Münih olmak üzere birçok şehirde konferanslar verdi. 1994’te Türkiye’ye döndü. Şiirlerinden yaptığı seçmelerden meydana gelen kitabı 1998’de Millî Eğitim Bakanlığı tarafından basıldı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak bu üniversitenin Türk Dili Bölümünde göreve başladı. Birçok fakültelerde Türk Dili dersleri verdi; halen bu görevi devam etmektedir. Türk dili, halk edebiyatı ve tarih sahalarında araştırma ve incelemelerine devam etti. Bu alanlarda birçok kitabı basıldı. 2004 yılında Uluslararası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu Başkanlığına seçildi (2004-2007). 1944’te yurtlarından sürgüne gönderilen Ahıska Türklerinin vatana dönüş mücadelesine katıldı. Strasburg’da Avrupa Konseyi Parlamentosunda ilgili birimlerle görüştü ve rapor verdi. Ahıska Türklerinin yaşamakta olduğu Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve ABD’de incelemeler yaptı. Bu konuyla ilgili birçok kitap ve makale yazdı, konferanslar verdi. 2011 yılı Ekim’inde Avrupa Konseyi Parlamentosunda Ahıska Türklerinin Hayatı konulu fotoğraf sergisi açtı. Bu sergi yurt içinde de birçok yerde açıldı. Tarihî Ermeni meselesiyle ilgili araştırmalarını ihtiva eden Bu Dosyayı Kaldırıyorum adlı kitabı basıldı; ayrıca bu konuda birçok yerde konferanslar verdi. 2004 yılından beri Ankara’da Bizim Ahıska dergisini çıkaran Zeyrek, 2013 yazında Tiflis arşiv ve kütüphanelerinde de araştırma ve incelemeler yaptı, malzeme topladı. Yunus Zeyrek, evli ve üç çocuk babasıdır.

Eserleri
1. Kafkas Yollarında/Hatıralar ve Tahassüsler
2. Âşıklar Serdarı Posoflu Âşık Zülâlî
3. Dünden Bugüne Ahıska Türklüğü
4. Bu Yolda
5. IV. Sultan Murad’ın Revan ve Tebriz Seferi Ruznâmesi
6. Gürcistan, Acaristan ve Türkiye
7. Yabancılar İçin Türkçe Dil Bilgisi-I
8. Ahıska Bölgesi ve Ahıska Türkleri
9. Acaristan ve Acarlar
10. Hanaklı Mazlûmî Hayatı-Sanatı-Eserleri
11. Târîh-i Osman Paşa
12. Ali Akış-Hayatı ve Faaliyeti
13. Posof’un Çizgileri
14. Posoflu Zülâlî Hayatı Eserleri Karşılaşmaları ve Millî Faaliyeti
15. Ahıska Araştırmaları
16. Amasya’nın Altın Tarihi
17. Selçuklu Fethinin 930. Yıl Dönümünde Posof - Kol Zaferi
18. Bu Dosyayı Kaldırıyorum
19. Yunus’a Doğru
20. Erzurum’un Kara Günleri “Erzurumlu Tellibeyzade Hacı Faruk Efendi”
21. Kitâb-ı Dedem Korkud (Alâ Lisân-ı Tâife-i Oğuzân)

 

Haber- Mehmet Özçelik

ETİKETLER : #yunus zeyrek#
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi