vakahaber

Çıldır Gölüne 350 bin sarı sazan balığı yavrusu bırakıldı

DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü tarafından Çıldır Gölüne 350 bin adet sarı sazan balığı yavrusu bırakıldı.
Bu haber 2019-10-03 06:41:13 eklenmiş ve 45 kez görüntülenmiştir.

Ardahan Valiliğinin talebi doğrultusunda, DSİ Kars 24. Bölge Müdürlüğü tarafından DSİ Genel Müdürlüğü nezdinde yapılan girişim neticesinde, 2019 yılı Balıklandırma Programı kapsamında DSİ Samsun 7. Bölge Müdürlüğüne ait Yedikır Su Ürünleri Üretim ve Araştırma İstasyonu tarafından üretilen pullu sazan balığı yavrularından 350 bin adedi getirilerek DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu, vatandaşlar ve DSİ personellerinin katılımı ile Çıldır Gölü’ne bırakıldı.
Hayırlı ve bereketli olmasını dileyen DSİ Kars 24. Bölge Müdürü Dündar, yaptığı açıklamada, “DSİ 24. Bölge Müdürlüğümüz tarafından alınan tedbirler neticesinde Çıldır Gölü su seviyesi son yılların en üst seviyesine çıkarıldı. DSİ 24. Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanında, Kars ve Ardahan il sınırları içinde yer alan bölgenin en önemli turizm değeri ve doğal gölü olan Çıldır Gölü etrafında bulunan sazlık alanların korunması suretiyle yörede Sarı Sazan olarak tarif edilen balık türünün korunması, yaşamaları ve üremelerine imkan sağlanması önem arz etmektedir” dedi.
Dündar, “Çıldır Gölünde yaşayan balık türünün üreme ve yaşam döngüsünün sürekliliğini sağlamakta önem arz eden sazlık alanların özellikle söz konusu balıkların üreme ve göle dönüş periyodunu oluşturan aylarda, göl su seviyesinin bu sazlık alana giriş ve çıkışlara izin verecek seviyenin altına düşürülmemesi önem arz etmektedir. Geçmiş yıllarda yaşanan kuraklık, sulama suyu ihtiyacındaki artış, enerji üretimi ve Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu hattı çalışmaları nedeniyle gölü besleyen Doğu Derivasyon Kanalının tahrip edilerek akışın engellenmesi neticesinde, Çıldır Gölü su kotunu belirtilen seviyede muhafaza etmek mümkün olamamıştır” diye konuştu.
DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından alınan tedbirler sayesinde 2019 yılı Mayıs-Ağustos döneminde göl su kotunun gelen akımlara bağlı istenen 1961,50 kotuna kadar yükseltildiğini ifade eden Dündar, şöyle konuştu; “Böylece balıkların üreme alanına giriş ve çıkışları, üreme döneminde sağlanmıştır. Alınan bu tedbirler sayesinde göldeki sarı sazan balığı miktarının artacağı öngörülmektedir. Söz konusu balık üreme alanı olan sazlık alanın çevresinin, alınan kararlar çerçevesinde, dışarıdan bu balık üreme alanına büyükbaş hayvan ve insan geçişlerinin ve müdahalesinin engellenmesi ve alanın muhafazası için, beton direkli tel kafes sistemi ile çevrilmesi uygun olacaktır. Bölgemizin ve yörenin yanı sıra ülkemizin her yöresinden çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan, tarihi, doğal ve turizm ile Sarı Sazan Balığının ana vatanı olan ve en leziz şeklini burada bulabileceğiniz Çıldır Gölü’nü, geleceğe tüm güzellikleri ve özellikleriyle taşımak herkesin ortak çaba ve gayreti ile mümkün olabilecektir.”

w.jpg2-338.jpg3-289.jpg

 

Kaynak: Çıldır Gölüne 350 bin sarı sazan balığı yavrusu bırakıldı

ETİKETLER : #çıldır gölü#
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi