vakahaber

Murat Tuncel'in kitabı Narin Kalesinden kaçış çıktı

Ardahan Hanak'lı Öğretmen Yazar Murat Tuncel,Roman da, Kars'lı Torunoğulları'nın destansı öyküsünü anlatıyor.
Bu haber 2020-10-22 09:42:53 eklenmiş ve 314 kez görüntülenmiştir.
Narin Kalesi'nden Kaçış, Semerkant'ta başlayan bir göçün Mirişhan'da kısa bir mola vererek devam etmesiyle başlıyor. Torunoğulları'nın birkaç kuşağının yaşamına sığan Kars'ta konaklamayla devam eden göç yolu sonunda Hollanda'nın Den Bosch kentinde sürekli ikametgâhına varıyor. Semertkant'ın cennetinden başlayıp, dünyanın bir başka cennetinde sonlanan bu göç yolu, beş kuşak Torunoğulları ailesinin yaşamından kesitler içermektedir.
Torunoğulları ailesinin yaşamının aslında diğer göç insanlarının yaşamından fazla bir farkı yoktur fakat onların inanılmaz azimleri sayesinde elde ettikleri başarı, örnek alınacak bir başarı olduğu için yazarımızın romanına konu olmuştur.
Narin Kalesi'nden Kaçış, aynı zamanda bir varoluşun, yaşamı sürdürüşün bir başka yüzüdür. Geniş bir coğrafyada geçen bu varoluş öyküsünde yaşama kardeşliği, kültürler arası iletişim, toplumlar arası kader birlikleri en güzel şekliyle işlenmiştir.
Bu romanda beş kuşak Torunoğulları'nın yaşamını okurken, kendi yaşamınızdan bazı ayrıntıları da bulacaksınız. Hem kendinizle yüzleşmeye, hem de Torunoğulları'nın efsanevi hikâyesini okumaya hazır mısınız?
KİMDİR MURAT TUNCEL
MURAT TUNCEL:1952 yılında Kars-Hanak'ta doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra Artvin Öğretmen Okulu'nu bitirdi. 1979 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi'nin Türkçe Bölümü'nden mezun oldu. Yurdun çeşitli yerlerinde ilk ve ortaokullarda çalıştı.
1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. 1989 yılında Hollanda'ya gitti. Yazın yaşamını Hollanda’da sürdüren yazar, Hollanda eğitim bakanlığına bağlı bir temel eğitim okulunda Anadili dersleri ve Rotterdam Konservatuarı’nda Türk dili ve edebiyatı dersleri vermektedir.
Yurdumuzda yayınlanan Varlık, Edebiyat Gündemi, Damar, Yaşasın Edebiyat, Kıyı, Karşı Edebiyat, Dönemeç, Türk Dili Dergisi, Güzel Yazılar, Evrensel Kültür gibi edebiyat dergilerinde öyküleri ve yazıları yayınlanan yazarın, ilk kitabı 1981 yılında yayınlanmıştır. Hollanda’da birçok antolojide öyküleri ve Maviydi Adalet Sarayı adlı romanı Valse Hoop(Sahte Umut) adıyla Hollandaca yayınlanan yazarın, Üçüncü Ölüm adlı romanı da bir kurum tarafından senaryolaştırıldı. Yazarın birçok öyküsü Hollandaca, Lehçe, Rusça antolojilerde yeralırken son romanı İnanna da Arapça, Korece’ye çevrildi Bulgarca’ya da çevrilmektedir.
Yazar, Türkiye Yazarlar Sendikası, Hollanda Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye PEN klubü ve Edebiyatçılar Birliği üyesidir.
Ödüller:
1979 yılında Kültür ve Spor Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği Gençlik Öykü Ödülü'nü Çerçi adlı öyküsüyle, 1997 NPS Radyo Öykü Ödülünü Cennet de Bitti adlı öyküsüyle, 1994 Şükrü Gümüş Roman Ödülü'nü Maviydi Adalet Sarayı adlı romanıyla , 1997 Halkevleri Kültür -Sanat Yarışması Roman Ödülü'nü Üçüncü Ölüm adlı romanıyla ve 2000 Yılı Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü yayınlanmamış öykü dosyasıyla almıştır.
Yapıtları:
Öyküler: Dargın Değilim Yaşama(1981), Mengelez(1983), Güneşsiz Dünya(1987), Beyoğlu Çığlıkları(1989) ve Gölge Kız(2002).
Çocuk öyküleri ve çocuk romanı: Tipi(Esin yayınları 1982, Ceylan 2000), Buluta Binen Uçak(Esin Yayınları 1983), Süper Kurbağa (roman-Esin yay. 1984 İstanbul, Ortadoğu Ferlag-Almanya 1996, Engin Yayınları 2000, Morpa Yayınları 2004 İstanbul), Şakacı Masallar (Morpa Yayınları-2006).
Roman: Hollanda'da yaşayan insanlarımızın yaşamlarından kesitler verdiği Maviydi Adalet Sarayı (Pencere 1994, Valse Hoop olarak Hollandaca Uitgeverıj 3C 2003-2004’ de iki baskı, Arnhem) ve sesli kitap CD olarak Liscus Uitgevrij 2007, Altın Bilek Yayınları 2007, İstanbul. Bir Macar'ın yaşamını konu alan Üçüncü Ölüm (Halkevleri yayını 1997, Pencere Yayınları 1998, Altın Bilek Yayınları 2007), İnanna (Varlık Yayınları, 2006)
Anı: Yarımağız Anılar(1996 Pencere).
Murat Tuncel'in listede olmayan üç romanı. (Narin Kalesi'nden Kaçış, İnanna, Güneşsiz Dünya) tarafımıza imzaladılar. Hocamızın "İnanna" adlı romanı Posof-Ahıska ve Ardahan'ımızdan izler taşıyor. "Narin Kalesi'nden Kaçış" adlı roman ise Kars-Kağızmanlı olan Torunoğulları'nın destansı öyküsünü anlatıyor. "Güneşsiz Dünya" adlı öyküsü ise okurlarını 80'li yılların güneşsiz günlerine, yaşanmışlıklara götürüyor
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer KÜLTÜR - SANAT haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
vakahaber.com vakahaber, haber sitesi, haberci, haber oku, gazete, manşet, son dakika, ajans, spor, gündem, politika, flaş haber, dakik, siyaset, magazin, video
sanalbasin.com üyesidir © Copyright 2017 vakahaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hiz. Haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi